FTC Vysoké Mýto

Vítejte na oficiálních stránkách florbalového klubu
FTC Vysoké Mýto
www.ftcvysokemyto.cz

Příští zápas

KLUB

     Florbalový oddíl FTC Vysoké Mýto byl fakticky založen v roce 1999. Samozřejmě, že první známky florbalu se začaly ve Vysokém Mýtě objevovat o pár let dříve, ale vlastní založení florbalového oddílu přišlo až v již zmiňovaném roku 1999. Ledacos z té doby napoví i autentický komentář z roku 2003 o historii našeho oddílu v nezměněné podobě :

     „Historie florbalu ve Vysokém Mýtě se začala psát stejně jako v mnoha jiných českých městech v polovině 90. let na školách. Pamatuji si na první sady hokejek (pokud se tomu tak dá vůbec říkat), které nám tělocvikáři rozdali a řekli, ať prostě hrajeme. Tento sport neměl s florbalem opravdu nic společného, ale za začátky to určitě považovat můžeme. Během léta 1998 se několik hokejek objevilo i na vysokomýtském tenise (provozovatel místní tenisové školy považoval tento sport za vhodný doplněk tenisu. Hráči získají obratnost, cit pro míč atd.). Zde v prostoru u tenisové zdi se také konaly naše první – opravdu velice „kvalitní“ – zápasy.

     Členská základna budoucího florbalového klubu se vytvořila právě z hráčů tenisu, kteří florbal začali provozovat v zimě 1998/1999 jako doplněk tenisové přípravy. Hlavním propagátorem se stal tělocvikář Josef Mlejnek, který nám zpočátku předával zkušenosti ze svého bývalého působení v Jaroměři. Byl v podstatě naším florbalovým guru, protože jako jediný znal pořádně pravidla, měl kvalitní vybavení a hlavně nám poskytoval azyl ve školní tělocvičně stavební průmyslovky. Je třeba poznamenat, že v tuto chvíli mluvíme stále o „malém“ florbalu, protože na velký jsme neměli prostor, lidi a ani vybavení.

     První oficiální zápas jsme sehráli v rámci Orlického poháru v Žamberku na jaře 1999. Jednalo se o systém 4+1, se kterým jsme neměli žádné zkušenosti, a proto nás překvapilo naše konečné šesté místo, které se v konkurenci závodních týmů zdálo být velkým úspěchem. V průběhu tohoto turnaje došlo k rozhodnutí o založení klubu a přihlášení do Severovýchodního přeboru mužů pod hlavičkou ČFBU. Během května 1999 došlo k velice šťastné dohodě dvou spolužáků a tím k rozšíření týmu o několik hráčů z Tisové. Pak už začala letní příprava, pořizování dresů, branek, tréninkových mantinelů, učení pravidel atd.

     Od sezóny 1999/2000 družstvo hrálo 2 roky 5. ligu. První rok šlo především o získávání zkušeností, ale postupně se začaly projevovat naše lepší fyzické předpoklady a s rostoucím počtem natrénovaných hodin a získaných zkušeností jsme se začali vyrovnávat nejlepším mužstvům v soutěži (Bystřec, Brandýs, Havlíčkův Brod). Druhý rok už jsme od začátku drželi krok s jasně nejlepším celkem Kooperativy Pardubice a když jsme v přímém souboji o postup s Brandýsem otočili v posledních třech minutách skóre ze 6:8 na 9:8, tak jsme se mohli radovat z postupu. Museli jsme se přeorientovat na pětkový systém hry, postupně došlo k obměně a hlavně k omlazení kádru. Tyto změny si vyžádala jak vyšší kvalita současné soutěže, tak vyšší věk několika původních hráčů.

     Ročník 2001/2002 jsme jako nováčci dokonce po třech turnajích vedli, ale výkony z počátku sezony jsme nedokázali udržet v celém jejím průběhu a bylo z toho nakonec šesté místo. V dnešní době se to dá hodnotit jako úspěch, protože ne každému nováčkovi se podaří udržet ve středu tabulky. Po této sezoně došlo opět k částečné obměně mezi hráči.

     Sezonu 2002/2003 jsme zahájili ve velkém stylu, když jsme přivezli z Trutnova 4 body a skóre 16:2. O čtrnáct dní později jsme však v Liberci vystřízlivěli poté, co nás porazili jak Náchod, tak Jaroměř. Od tohoto turnaje jsme prakticky pravidelně vozili dva body, což nás nakonec zakotvilo v klidných vodách ve středu tabulky. Skóre 123:103 svědčí sice o silné ofenzivní složce týmu (nejvíce vstřelených branek v soutěži), ale počtem inkasovaných se řadíme mezi poslední čtyři. Páté místo v konečné tabulce je historicky nejlepší výsledek našeho klubu.“

     To se psal rok 2003 a našemu oddílu byly pouhé 4 roky ... Ale z výše uvedeného textu je i zřejmé, proč vlastně vznikl název našeho oddílu v té podobě, ve které jej používáme dodnes. Nejednalo se o klasický FBC, FBK, což je logická zkratka florbalových klubů, ale o FTC ... Důvodem je skutečnost, že zakládající členové byli převážně tenisté a proto název FTC - florbalový a tenisový klub. Postupem času se z tenistů stávali florbalisté, ale název, na který jsme všichni hrdi a za který od žáčků až po dospělé společně bojujeme, už zůstal.

     Postupně se začaly vytvářet i tolik potřebné struktury vedení oddílu, začaly nábory a s nimi i každodenní rutinní práce s dětmi a mládeží. Naše FTC se rozrůstalo a už to nebylo jenom družstvo mužů, ale do soutěží jsme začali přihlašovat i naše mládežnická družstva a v roce 2010 bylo v rámci FTC založeno i družstvo žen.

     FTC Vysoké Mýto má v roce 2020 dvanáct družstev, která pokrývají celé věkové spektrum od přípravky až po starou gardu (ano, to jsou právě ti převážně zakládající členové). Máme více než 300 registrovaných členů a v naší domovské hale v Domově mládeže ve Vysokém Mýtě jsme prakticky denně včetně víkendů. V oddíle působí aktuálně 16 trenérů a další celá řada dobrovolníků, bez kterých by chod našeho oddílu nemohl fungovat. V celostátních soutěžích máme dvě družstva, muži A hrají divizi, druholigové máme juniory i dorost.

Odkaz do českého florbalu na aktuální výsledky a následující herní kola našich všech družstev: https://www.ceskyflorbal.cz/oddil/ftc-vysoke-myto

 

Více informací přímo na stránkách www.ceskyflorbal.cz

Události

Žádné nadcházející události.

Najdete nás na Facebooku

Kancelář
NÁBOR

Poslední zápas

FTC Vysoké Mýto
FBC Mohelnice
9:5
Podrobnosti

Ze světa sportu

Olympiáda dětí a mládeže startuje. Florbal zavítá…

Poslední týden před prázdninami patří Olympiádě dětí a mládeže (ODM), kterou v tomto roce hostí Jihočeský kraj. Jedním…

Champions Cup 2024/25: Kdy se bude hrát v Česku?

Mezinárodní florbalová federace (IFF) zveřejnila rozpis zápasů pro nadcházející sezonu Poháru mistrů. České týmy začnou…

AB design Likvidace a insolvence Český florbal Město Vysoké Mýto Pardubický kraj Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy FAT PIPE KVARTA spol. s r.o. Iveco Bus Pivovar Beránek Vzduchotechnika Choceň s.r.o. TORO Gym VK žaluzie 365 s.r.o. Omniasport Národní sportovní agentura

Počet návštěv: 48084
Posledních 30 dnů: 199 | Posledních 7 dnů: 51 | Poslední den: 4

© 2024 FTC Vysoké Mýto | Všechna práva vyhrazena | ftcvysokemyto@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

x
Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne